Amsterdam 2017.05.07

Jeszcze jedna ciekawostka o Global Spirit Tour o której mogliście nie wiedzieć

Kontynuując nową, świecką tradycję opowiadania ciekawostek z zakończonej niedawno trasy, chciałbym się z Wami podzielić jeszcze jednym spostrzeżeniem, które podsunęli mi wierni czytelnicy bloga.*

Jak wiemy, na tej trasie zespół używał po raz pierwszy w historii czegoś, co można nazwać preintro w postaci Revolution autorstwa The Beatles.

Tylko na pierwszym koncercie w Sztokholmie 2017.05.05 kawałek ten był odtworzony z taśmy w całości. Każdy kolejny koncert był poprzedzany jedynie minutowym fragmentem wyciszonym z przejściem do Intro (Cover Me [Alt Out]). Tak było przez resztę trasy.

GlobalSpiritTour: Stockhom 2017.05.05
GlobalSpiritTour: Stockhom 2017.05.05

Każdy, kto próbował załadować na YouTube plik z tym utworem, właściwym Intro (Cover Me [Alt Out]) i Going Backwards natychmiast zderzał się wyciszaniem lub blokadą całego, lub fragmentu ładowanego pliku. Firma pilnująca praw Beatlesów działała tu bez skrupułów i nie miało znaczenia, jak długi fragment szedł. Nie wiadomo czy powodem skrócenia były kwestie praw autorskich, czy chęć skrócenia rozbiegu na rzecz właściwego koncertu.

W każdym razie fakt taki miał miejsce. Po pierwszym koncercie zrezygnowano również z mini wybiegu (cypla) dla Martina. Na Touring The Angel Martin miał swój mini wybieg, na którym np. zaczynał pierwsze riffy do I Feel You. W Sztokholmie również taki mini wybieg był. Przy późniejszych koncertach zrezygnowano z tego.

*dzięki Jack & Więcor.

Jeden komentarz do “Jeszcze jedna ciekawostka o Global Spirit Tour o której mogliście nie wiedzieć”

  1. Niedawno pojawił się na YouTube spektakl polskiego teatru tv pt. „Melissa” z 1970 roku i początek jest wyciszony ponieważ w tle leciała piosenka The Beatles „Girl”. Widać muszą ostro pilnować swoich interesów.

Leave a Reply