Warszawa 1985.07.30 (c) Wojciek Frelek

W Rytmie Wolności

W tegorocznym wpisie poświeconemu pierwszemu koncertowi depeche MODE w Polsce chciałbym Wam przybliżyć czym jest projekt i jak wyglądają prace nad dokumentem dla Canal+

Projekt ten to ośmioodcinkowy serial dokumentalny poświęcony koncertom jakie w czasach PRLu odbyły się w naszym kraju, zatytułowany „W Rytmie Wolności„. Z grubsza będą to relacje naocznych świadków koncertu, ludzi pracujących nad tym, aby ściągnąć artystów do Polski oraz dokumenty i zdjęcia które są świadectwem tamtych czasów.

Myślą przewodnią dokumentu jest pokazanie muzycznej historii PRL-u, jako okna na świat, oddechu wolności w tamtych czasach i jednocześnie wentylu bezpieczeństwa jakimi były koncerty zachodnich gwiazd w Polsce po zakończeniu stanu wojennego i „postępującej normalizacji”. Jak to się mówiło w ówczesnej nowomowie, rodem z dziennika telewizyjnego, w najweselszym baraku obozu komunistycznego.

Muzyczna podróż Polską drogą do Wolności opowiedziana będzie przez pryzmat 8. koncertów, które stały się kamieniami milowymi wspominanymi do dziś. Produkcja poszczególnych odcinków jest na różnym etapie zaawansowania, najbardziej zaawansowane są w już w postprodukcji. W serialu zobaczymy m.in.:

Warszawa 1985.07.30 (c) Więcor
Warszawa 1985.07.30 (c) Więcor
  • Wizytę Rolling Stones z 1967 roku
  • 7 koncertów Kraftwerk z 1981 roku
  • Pierwszy koncert Metallicy z 1987 roku
  • Koncert Steviego Wondera z 1989 roku
  • Pierwszy koncert depeche MODE z 1985 roku
  • Koncert Milesa Davisa z 1983 roku

Jak wspomniałem dokument powstaje na zlecenie Canal+, Canal+ jest również producentem dokumentu, wykonawczo za produkcję odpowiada Rozbrat Films. Emisja zaplanowana jest na 9 listopada 2020, a serial nie jest powiązany z żadnymi rocznicami.

Szósty odcinek będzie poświęcony depeche MODE. Zdjęcia zaczynają się w sierpniu br. Każdy z odcinków będzie mieć +/- 50 minut. W dokumencie zobaczycie kulisy produkcji i koncertu, organizatorów koncertu, narodziny subkultury, tło polityczne i historyczne.

Parę dni temu Serek napisał ogłoszenie informację o tym, że poszukujemy do dokumentu uczestników koncertu. Jeżeli masz wspomnienia z koncertu z któregoś o którym powstaje dokument skontaktuj się z nim, ponieważ do powstania dokumentu o depeche MODE zostali zaproszeni fani przedstawiający swoje wspomnienia sprzed koncertu, koncertu i po koncercie. Udostępniłem ekipie również swoją dokumentację którą zbieram do tekstów publikowanych na blogu MODE2Joy oraz do planowanej książki.

Scenariusz i reżyseria: Matej Bobrik, Rafał Skalski
Kierownictwo produkcji: Daniel Wożbiński, Michał Maksym
Postprodukcja obrazu: DI Factory
Konsultacja muzyczna: Sirens
Producent: Canal+
Producent wykonawczy: Rozbrat Films – Maria Gołoś, Monika Matuszewska.

Warszawa 1985.07.30 (c) Więcor
Warszawa 1985.07.30 (c) Więcor

Tekst miał ukazać się tradycyjnie 30.07. Nie mniej uzgodnienia ostatecznej wersji chwilkę nam zajęły 🙂 Dwa ubiegłoroczne wpisy poświęcone pierwszej wizycie depeche MODE w Polsce:

Leave a Reply