Depeche Mode - live in Berlin 2017.03.17

Wstawki tekstowe Dave’a

Dave raczej nie jest mistrzem świata w rozbudowywaniu ponad miarę utworów na koncertach depeche MODE . Wynika to z wielu samoograniczeń, jakie ten zespół przez lata sobie narzucił. Nie mniej liczba wkrętów z innych utworów na tej trasie jest nadzwyczaj liczna… o tym będzie dzisiejszy wpis. Zapraszam…

Dla tych, co nie są zorientowani w sposobie śpiewania przez Bono, ów Pan potrafi w ramach jednego utworu zaśpiewać 2/3 inne utwory. Na ten przykład do podkładu z Bad zaśpiewał wiele już razy tekst z zupełnie innych utworów. Czasami są to wstawki tekstowe, czasami całe utwory. Przykład z jednego z koncertów z tego roku. Na początku numeru śpiewa np. The Rain Song, potem płynnie przechodzi do właściwego utworu, aby na koniec na tą samą nutę dośpiewać Heroes.

Powyższy przykład jest skrajny, ale Dave’a ostatnio też dopada ta maniera i robi z tego popisowe momenty niektórych kawałków. Nie jest też tak, że jest to patent tylko tej trasy, ale nie da się ukryć, że coś co było kiedyś obce Dave’owi, dziś przybrało rozmiary mocno zaskakujące…

Lips Like Sugar

Po raz pierwszy Dave pokusił się o wplatanie cytatów z cudzych utworów w czasie Paper Monsters Tour w 2003. W trakcie A Little Piece wplatał cytat z Lips Like Sugar z repertuaru Echo and The Bunnyman.

Oryginał:

Tak na marginesi- poznajecie styl kręcenia wideo? Klimaty jak z klipów Music For The Masses. Ech… ten Anton

Miss You

Kolejnym kawałkiem opatrzonym cytatem z cudzego utworu był I Need You, w który była wpleciona wstawka z Miss YouRolling Stones. Jak zauważa wierny i oddany czytelnik bloga MODE2Joy – Devotee – Dave nie zawsze wkładał ten cytat na koncertach. Mam tu na myśli zapisy z Rock am Ring, Paryża, Bazylei. Za to jeżeli posłuchacie nagrania z Katowic usłyszycie tę wstawkę wyraźnie. Wynikać to może z faktu, że występy te były rejestrowane przez TV i prawdopodobnie wchodziła tu kwestia praw autorskich dla The Rolling Stones. Patrz poniższy koncert poniżej od 40:50, a wstawka z Lips Like Sugar od 31:40.

No Tears For The Creatures Of The Night

Potem było długo, długo nic aż do Global Spirit Tour. Wcześniej były jedynie zabawy w przedrzeźnianie i wstawki na próbach z udawaniem Bono, albo Elvisa w czasie Photographic w 2006. Nie wspomnę już o udawaniu Michaela Jacksona przed Everything Counts czy Strangelove. Obecnie trwająca trasa przyniosła nam, jak dotąd już trzy wstawki w regularnych utworach. Zaczęło się jeszcze w Berlinie 2017.03.17 podczas promocyjnego występu w Funkhaus, gdzie w czasie So Much Love Dave wplótł cytat z No Tears For The Creatures Of The Night z repertuaru Tuxedomoon. Kapela ta, to jeden z bandów punkowo/nowofalowej młodości Dave’a. Cytat nie ostał się jednak długo w secie, mimo, że muzycznie bardzo pasuje do So Much Love, które jest bardzo punkowym kawałkiem w swojej formie wyrazu.

Oryginał:

Kolejnym cytatem jest fragment z kawałka The Message projektu hip-hopowego Grand Master Flash and The Furious Five, który każdy kto był na koncercie w Warszawie i pewnie będąc na kolejnych koncertach, trasy usłyszy z pewnością pod koniec Barrel Of A Gun. Początkowo Dave recytował ten fragment sam, od jakiegoś czasu wokalnie wpiera go również Peter Gordeno. Wstawka dorobiła się całej dramaturgii scenicznej w postaci przyjmowanych póz w czasie recytacji, jak i chwilę po niej.

Don’t push me cause I’m close to the edge
I’m trying not to lose my head, ah huh-huh-huh

Oryginał:

Ostatnim świeżym nabytkiem jest wstawka podczas A Question Of Time. Numer opatrzony jest cytatem z repertuaru Iggiego Popa. A Question Of Time zyskało na końcu dwie pierwsze linijki kawałka I’m Bored. – dodaje na końcu Devotee.

I’m bored,
I’m the chairman of the bored

Dave wplata ten cytat na wszystkich koncertach od Dublina 2017.11.15. Jako dodatek do ciekawostki – zauważa Devotee – bo przejrzałem ten numer z każdego koncertu od Dublina, za każdym razem Gahan krzyczy ten tekst stojąc na kolumnach po lewej stronie sceny. Póki co jedynym wyjątkiem było Birmingham 2017.11.19 gdzie wykrzyczał to stojąc na środku sceny.

Trasa oczywiście się jeszcze się nie skoczyła, a Dave może będzie bardziej znudzony i będzie dokładał kolejne cegiełki w jego zmieniającym się scenicznym stylu śpiewania, ruchach i prezencji. Był czas przywyknąć….

Leave a Reply