Archiwa tagu: Halo

Co nam przyniesie rok 2020? Co już wiemy?

Wkraczamy w ostatni rok drugiej dekady XXI wieku* oraz kolejnej przerwy między płytą i koncertami. Oczywiście nie wiadomo wszystkiego, ale jak na rok zastoju i spokoju to dzieje się naprawdę wiele.

Jeszcze w styczniu czekają nas dwa wydarzenia:

Shock Collar — utwór projektu Humanist w którym tekstowo i wokalnie pojawia się Dave Gahan. O projekcie szerzej pisałem Wam w czerwcu ubr., a we wrześniu powstał klip obrazujący ten kawałek.

Humanist & Dave Gahan
Humanist & Dave Gahan

Kolejnym styczniowym wydarzeniem będzie wydanie 24 stycznia — MODE BOX — po tym, jak premiera została przesunięta z końcówki listopada na styczeń, data ta już nie powinna się zmienić.

MODE BOX
MODE BOX

Wideo podsumowujące Global Spirit Tour — zapis ostatniej nocy w Berlinie 2018.07.25 z dodatkami z Berlina 2018.07.23.

W 2020 Soulsavers obchodzi 20-lecie istnienia z tej okazji Dave Gahan, Mark Lanegan zostali zaproszeni do uświetnienia tego wydarzenia. Mówi się o wydawnictwie okolicznościowym oraz o kilku koncertach z tej okazji. Pod koniec listopada klawiszowiec Soulsavers – opublikował zdjęcia z sesji nagraniowej. Czyżby czas okurzyć karty kredytowe i trasowe ciuchy… Czekamy na efekty.

W okolicach 19 marca na rynku angielskim ukaże się książka — Halo – The Story behind Depeche Mode’s classic album Violator. Książka powstaje jako współpraca dwóch dziennikarzy-fanów – Kevin’a May’a i Davida McElory’a.

Halo book
Halo book

Nie wiem, jak u Was, ale na mojej zabawie sylwestrowej temat box’a z singlami z Violator i Songs Of Faith And Devotion pojawił się parę razy. To będą mocne pozycje na listach zakupowych tego roku. Zdecydowanie należy oczekiwać obu pozycji w pierwszej połowie 2020, a nawet spodziewałbym się nagrań w pierwszym kwartale. Idealnie by było, gdyby oba boxy ukazały się między 19, a 22 marca, czyli w rocznicę wydań obu albumów. To takie moje ciche chciejstwo.

Black Celebration 12" Singles Box Set
Black Celebration 12″ Singles Box Set

Patrząc na regularność wychodzenia 12″ Singles Box Set w tym roku spodziewałbym się jeszcze singli do Ultra i Exciter. Boxy od Speak & Spell po Music For The Masses już cieszą oko i ucho od jakiegoś czasu.

Ostatnią zapowiedzianą nowością na 2020 rok jest kolejna książka. Anton Corbijn jeszcze w 2018 roku zapowiedział, że pracuje nad książką (albumem fotograficznym) o depeche MODE. Nic oprócz tej zapowiedzi nie wiadomo. Czekamy na dalsze wieści…


Na koniec chciałbym napisać coś, co się w tym roku nie wydarzy. Otóż pod koniec lipca napisałem, że pracuję nad tekstem, który miałby się stać książką o pierwszym koncercie depeche MODE w Polsce w lipcu 1985 roku. Powstało ok połowę tekstu i posiadam nadal sporo dokumentacji faktograficznej na druga połowę. Niestety brak czasu i zaangażowanie w inne sprawy w życiu prywatnym sprawiają, że muszę zawiesić cały projekt. Do tego przedsięwzięcia będę w stanie wrócić dopiero w drugiej połowie 2021 roku z opcją publikacji efektów mojej pracy na połowę 2022 roku.


*Jestem z tych, co twierdzą, że dekada zaczęła się 01.01.2011, a skończy 31.12.2020. Dlatego, że liczymy od 1 do 10, a nie od 0 do 9. Rok 2020 należy traktować tak samo, jak 10 w odliczaniu od 1 do 10. Rok 2000 to był ostatni rok XX w., a 1990 to ostatni rok lat 80. Niestety obecnie trwa dziwna moda na podsumowania dekady, która jeszcze się nie skończyła, a wszystko przez jakiś dziwny wymysł sprzed paru lat, że rok 2000 był początkiem XXI w.

Kawałki na Global Spirit Tour cz.1

Pora ruszyć w końcu z podsumowaniami całej trasy. Jest tego sporo i cykl będzie miał kilka odcinków. Dziś odcinek pierwszy poświęcony wykonywanym utworom.

Pod względem wykonywanych utworów Global Spirit Tour zakończyła się małym rekordem, była to największa trasa ever pod względem liczby wykonanych utworów. Na całej trasie łącznie wykonano 41 kawałków. Jak to się ma do poprzednich tras?

 • Devotional Tour – 29
 • The Singles 8698 Tour – 22
 • Exciter Tour – 29
 • Touring The Angel – 33
 • Tour Of The Universe – 39
 • Delta Machine Tour – 40
 • Global Spirit Tour – 41

Przez Devotional Tour rozumiem  trasę w latach 1993-1994.

Jak widać arytmetycznie jest sukces (pytanie, czy o ilość chodzi). Oczywiście przedstawię pełną listę, zanim to jednak nastąpi kilka innych szczegółów.

Na 41 utworów składało się:

 • Instrumental – 1
 • Śpiewane przez Dave’a – 28
 • Śpiewane przez Martina – 12

Na poprzedniej trasie nie było Intra w takim znaczeniu, jak to miało miejsce na niedawno zakończonej trasie. Jeżeli zapomnimy na chwilę o Cover Me (Alt Out), to właściwie bilans w stosunku do poprzedniej trasy jest podobny ze wskazaniem na Dave’a.

Delta Machine Tour:

 • Śpiewane przez Dave’a – 27
 • Śpiewane przez Martina – 13

Tour Of The Universe:

 • Śpiewane przez Dave’a – 25
 • Śpiewane przez Martina – 13
 • Śpiewane przez Dave’a i Martina – 1

Touring The Angel:

 • Śpiewane przez Dave’a – 21
 • Śpiewane przez Martina – 9
 • Śpiewane przez Dave’a i Martina – 2
 • Instrumental – 1

Exciter Tour:

 • Śpiewane przez Dave’a – 18
 • Śpiewane przez Martina – 10
 • Śpiewane przez Dave’a lub Martina – 1
 • Instrumental – 1

W przypadku Exciter Tour jest jedno zamotanie, ponieważ jest to trasa na której i Martin i Dave śpiewali ten sam kawałek, ale na różnych koncertach. Mam tu na myśli Condemnation, który w USA śpiewał Martin a w Europie Dave. Taka powtórka z Devotional Tour. Mógłbym tak ciągnąć, aż do Speak & Spell Tour. Cieszy trochę większy udział kawałków śpiewanych przez Dave’a, nie mniej, jeżeli przypomnimy sobie, że do tej analizy zaliczają się również pojedyncze wykonania – takie jak Halo – wówczas już nie jest tak różowo.

Prześledźmy zatem kawałek po kawałku to zestawienie. Skąd wziął się taki wynik? Zestawienie będę prezentował od najmniejszej liczby wykonów, aby finalnie dotrzeć do lidera zestawienia.

31-41

41 – But Not Tonight1 – próba przywołania jednego z największych hitów Delta Machine Tour miała miejsce podczas czwartego koncertu w Hollywood Bowl 2017.10.18. Może to i dobrze, numer raczej powinien zostać jako znak rozpoznawczy Delta Machine Tour. Na tej trasie prym bardziej wiodły numery z Music For The Masses niż z Black Celebration.

40 – Halo1 – świat do tej pory nie rozumie co poszło nie tak, że nie zażarło. Mógł to być hajlajt tej trasy. Skończyło się na tym, że koncert w Dublinie 2017.11.15 stał się jedynym w swoim rodzaju, nie tylko ze względu na pojedyncze wykonanie Halo w wersji oryginalnej.

39 – Little Soul1 – jedyne wykonanie na rozgrzewkowej trasie w Berlinie 2017.03.17. Chyba to i dobrze, że na tym się skończyło. Fakt zarejestrowania tego  numeru na promocyjnym koncercie jest i tak dużą nobilitacją.

38 – Scum1 – Fani donosili, że zespół wykonał ten kawałek podczas koncertów / prób sekretnych w USA. Nic więcej nie wiadomo na ten temat. Brak zapisu, brak relacji. Jedynie słowa. To, że chłopaki próbowali, to wiadomo. Niestety, nie będzie nam już dane przekonać się o tym w najbliższym czasie. Być może za parę lat czeka go los podobny jak na tej trasie było z Corrupt.

37 – Shake The Disease2 – jedynie dwa wykonania – drugi koncert w Hannoverze i trzeci koncert maratonu w Hollywood. Numer nie znalazł uznania w oczach Martina. Może to i dobrze. Dla mnie ten numer jest raczej ikoną Touring The Angel.

36 – Black Celebration3 – numer bardzo mocno eksploatowany w 2013 i 2014. Na Global Spirit Tour kawałek ten był zdejmowany z półki tylko na koncertach drugonocnych w USA i Turynie 2017.12.11.

35 – Sister Of Night6 – numer śpiewany przede wszystkim podczas drugonocnych koncertów na jesieni i zimą w Europie. Po zakończeniu trzeciej nogi kawałek ustąpił miejsca rarytasom z Music For The Masses.

34 – Policy Of Truth9 – ten kawałek to dla mnie symbol tej trasy w kategorii numerów, które były próbowane co chwila w setliście i z którymi ciągle coś nie grało. Na 6 części trasy utwór tylko niegrany wiosną i latem w Europie oraz na 5. legu w Ameryce Północnej. Pomimo tego ciągle coś nie grało. Co ciekawe jako wizualizacja do tego numeru była wykorzystana flaga z Heroes. Szkoda, że setlista z Isle Of Wight 2018.06.23 nie była grana na reszcie trasy festiwalowej (nawet po cięciach), set byłby dużo ambitniejszy i fani nie jechaliby tak po nim.

33 – The Things You Said12 – Za to ten numer wygrywa w kategorii, dlaczego tak późno i dlaczego tak mało. 30 lat trzeba było czekać na ten moment. Oby znalazł się na wideo koncertowym z Berlina. Co tu dużo pisać… posłuchajcie sami.

32 – Judas12 – Tyle samo wykonań, co kawałka wcześniej, ale emocje już nie te same. Być może dlatego, że numer tak naprawdę krąży gdzieś w tle każdej trasy. Więcej o tym w kolejnych tekstach.

31 – Just Can’t Get Enough14 – ten utwór miał być niespodzianką końca trasy. Czy był, sami oceńcie. Gdyby był w secie z Policy Of Truth i The Things You Said na trasie festiwalowej być może byłaby inna rozmowa… dla mnie po katowaniu w 2013/14 roku nie był oczekiwanym zaskoczeniem.

_

Póki co zaskoczeń chyba nie ma, dalej będzie już tylko ciekawiej. Od kolejnej dziesiątki nastąpi znaczący skok wykonań…

Przeczytaj część drugą i trzecią opracowania.