BRZMIEĆ JAK MARTIN GORE

Z roku na rok przybywa nowych, młodych zespołów, które marzą o tym by pewnego dnia się wybić, nagrywać płyty i grać koncerty. Na drodze do sukcesu stoi wiele problemów, które trzeba pokonać by osiągnąć zamierzony cel. Kiedy przyszli wymiatacze sceny poczują, że swoimi umiejętnościami mogą się pochwalić szerszej publiczności warto też zadbać o kilka czynników przykuwających uwagę. Obok talentu, mniejszych lub większych braków warsztatowych bardzo wielu z początkujących artystów ma jeszcze jeden problem… sprzęt.

Specjaliści ze sklepu muzyczny.pl pokazali jak dobrać sprzęt, efekty, brzmienia, które z jednej strony pozwolą wypracować własne brzmienie, a z drugiej czasami za niewielkie pieniądze pozwolą być… jak Martin Gore choć przez chwilę…

Jest wiele kapel, które pomimo trudności wywalczyły sobie drogę na szczyt, jedną z takich kapel jest depeche MODE. Zespół ten wyróżnia się oryginalnym brzmieniem i posiada bogate instrumentarium. Niski, mocny głos wokalisty Davida Gahana jest jednym z głównych cech rozpoznawczych tego zespołu, jednak nie można zapomnieć o Martinie – kompozytorze, a obecnie również twórcy brzmienia zespołu.

Martin Gore, w swojej twórczości muzycznej wykorzystuje w studio i na scenie bardzo bogate instrumentarium – syntezatory, sequencery, emulatory, samplery, fortepiany, pianino, ksylofony, melodica, akordeon, banjo czy instrumenty perkusyjne, a to czyni z niego multiinstrumentalistę. Jednak od 1987 roku najbardziej rozpoznawalnym narzdziem pracy studyjnej i scenicznej są gitary.

Brzmienie gitary Martina jest jednym z czynników, które odróżniają depeche MODE od innych zespołów. Przyjrzyjmy się zatem arsenałowi scenicznemu artysty.

Studio Sessions
Studio Sessions

Martin Gore używa głównie gitar marki Gretsch, najczęściej można go zauważyć z modelem Gretsch White Falcon. Model ten jest klasą samą w sobie i wielu gitarzystów uważa go za ideał gitary o konstrukcji hollow body. Gretsch White Falcon posiada klonowy korpus i klonowy gryf z klonową podstrunnicą. Rzadko spotyka się gitarę w całości wykonana z klonu, a gatunek drewna ma przecież bardzo duży wpływ na brzmienie. Model ten posiada kultowe już przetworniki High Sensitive Filter′Tron, które posiadają mocne, dynamiczne brzmienie, przebijające się przez inne instrumenty. Gryf w tym modelu jest wyjątkowo wygodny i choć nie jest on wąski tak jak w wielu wykorzystywanych do szybkiego riffowego grania, to leży w dłoni bardzo dobrze i pozwala zarówno na mocne riffy jak i na szybkie granie. Jeżeli chcemy zbliżyć się do tego charakterystycznego brzmienia, ale budżet nie pozwala nam na wybór drogich instrumentów, bardzo dobrą alternatywą będzie Epiphone Dot, czyli jedna z najczęściej wybieranych gitar typu hollow body. Gitara posiada ten sam charakterystyczny przydźwięk i jest ceniona za bardzo solidne trzymanie stroju. Instrument doskonale sprawdzi się do wszelkich odmian muzyki rockowej, a także do gatunków takich jak blues, country czy jazz. Sama gitara to jednak nie wszystko, bowiem w brzmieniu zespołu depeche MODE dużą rolę odgrywają efekty gitarowe. Martin Gore używa kilku efektów typu octaver, których zadaniem jest dodać oktawę niższą lub wyższą do naturalnego sygnału gitary, przy czym niektóre efekty tego typu potrafią nie tyle dodać oktawę, co całkowicie obniżyć tonację, tworząc symulację brzmienia gitary barytonowej, a nawet basowej.

Ulubionymi efektami używanymi przez Martina są te pochodzące od firmy TC Electronics. Muzyk używał je na trasie Tour Of The Universe, Delta Machine Tour i na obecnej trasie również wykorzystuje sprzęt tej frmy. Wielu z Was miało okazję zobaczyć materiały przygotowywane przez producenta zza kulis tras koncertowych depeche MODE.

Jeżeli chcecie uzyskać brzmienie zbliżone do tego, jakie wykorzystuje Martin na scenie i w studio – mówią specjaliści z muzyczny.pl warto skorzystać z efektów serii PolyTune.

O kolejnych efektach powiemy szerzej w kolejnym tekście, który specjalnie poświęcimy efektom gitarowym, jakie Martin używa na trasach. Z pewnością część z nich usłyszycie w kilku klasykach, jakie Martin zagra dla nas podczas najbliższego koncertu w Gdyni.

Muzyka zespołu depeche MODE jest bardzo charakterystyczna, a wiele lat na scenie dowodzi, że aby odnieść sukces należy szukać sposobu na siebie i nie poddawać się. Jeżeli szukamy inspiracji w instrumentarium zespołu, pamiętajmy, że nie musimy używać dokładnie tego samego sprzętu co muzycy, bowiem nawet z tymi samymi instrumentami nie zabrzmimy dokładnie tak samo jak oryginał, bo poza sprzętem muzycznym ważny jest także sam sposób gry, a jego nie da się skopiować.

Leave a Reply