Amsterdam 2017.05.07

Podsumowanie pierwszej części Global Spirit Tour (cz.1.)

Trzy miesiące trasy minęły w sposób zaskakująco szybki. Jeszcze w maju głowiliśmy się co się pojawi w secie, tymczasem Panowie z depeche MODE już smażą tyłki na plaży i poddają zabiegom swoje umęczone od permanentnego wciskania tego samego zestawu klawiszy palce.

Zapraszam na trzyczęściowe podsumowanie zakończonej właśnie odsłony Global Spirit Tour po Europie.

Szydera mi się włączyła, ale trudno nie ciągnąć łacha, gdy mamy  za sobą pierwszą część najbardziej niezmiennej trasy od czasu… i tu miałem wpisać World Violation Tour, ale tak naprawdę jak popatrzy się na zbiorcze sety z pierwszych części każdej z minionych tras, to właściwie każda z nich na początku jest przestatyczna w wykonaniu Dave’a. Ewenement w postaci trasy z 2013 z setlistą A i B… był naprawdę ewenementem. Czas na zmiany przyjdzie pewnie później. Najgroźniejsze dla setlisty są właśnie te modyfikacje, bo ich ofiarami padają przeważnie najfajniejsze kawałki.

Na tej trasie brak jest rarytasów w postaci Fly On The Windscreen, Master And Servant, a Everything Counts ma taką pozycję, że byłbym bardzo zdziwiony, gdyby ten numer wycięli wracając do Europy.

Miałem okazję widzieć depeche MODE na tej trasie 6 razy w mniej więcej co miesięcznych odstępach. Dało to bardzo fajny obraz, jak w miarę rozwoju trasy zespół wchodził na coraz wyższe obroty i miło było patrzeć jak z koncertu na koncert ich występy stają się coraz lepsze. O moich pierwszych wrażeniach napisałem zaraz po powrocie z Amsterdamu i Antwerpii. Kolejne występy w Hannoverze, Rzymie i Warszawie utwierdziły mnie w przekonaniu, że zespół im dłużej w trasie tym nabiera rozpędu, wchodzi na swój poziom i z koncertu na koncert dociera się coraz bardziej. Gdyby tylko scena była bardziej okazała.

Koncerty w Rzymie i w Warszawie były o wiele lepsze od występów w Amsterdamie oraz Antwerpii. O ile zdania co do setlisty nie zmieniłem, to w przypadku zespołu przyjemność z ich oglądania z koncertu na koncert była coraz większa. Ostatni koncert jaki widziałem w Warszawie był dla mnie prawdziwą ucztą i to pomimo granego w koło jednego setu.

Jak już napisałem Delta Machine Tour była pod tym względem ewenementem. 12 wariacji setu A i do tego set B. Tym razem marzenia o usłyszeniu czegoś nowego na jedynym podwójnym koncercie w Hannoverze ograniczyły się tylko do Martina, który jak zwykle nie zawiódł. Ale po kolei:

1. Chronologia wydarzeń

Zaczęło się tym razem w Sztokholmie, z poślizgiem. Koncert-WarmUp jaki miał się wydarzyć 2017.05.03 nie odbył się z powodów technicznych, choć wróble ćwierkały, że powód wcale nie był techniczny… Nie zmienia to faktu, że tak wyczekiwany koncert rozgrzewkowy się nie zadział, za to przez cały marzec i kwiecień mieliśmy cedzoną setlistę w postaci tajemniczych występów i podstępnych wykonań.

Później trasa przebiegała już właściwie bez zakłóceń i jedynym razem, kiedy światowe agencje podniosły brew zainteresowania trasą, to był moment oddwołania koncertu w Mińsku na Białorusi. Oficjalną przyczyną odwołania było zatrucie żołądkowe Dave’a. Następnego dnia zespół wydał oświadczenie, że planuje powrócić do Mińska i zagrać ponownie tam koncert, a wszystkie sprzedane bilety zachowują ważność.

Wszyscy czekaliśmy na jedyny podwójny występ w Hannoverze, ale okazało się, że Dave pojechał z tym samym setem co każdej nocy. Do tego jeszcze wywalił z setu jeden numer. Jedynie Martin stanął na wysokości zadania, choć przez całą europejską nogę był bardzo zachowawczy (jak nie niego).

Na trasie doczekaliśmy się również jedynie dwóch występów festiwalowych (1 mniej niż w 2013), ale o tym bardziej szczegółowo w będzie dalej.

2. Setlista

Intro
Going Backwards
So Much Love
Barrel Of A Gun (frag. The Message)
A Pain That I’m Used To
Corrupt
In Your Room
World In My Eyes
Cover Me
Home / A Question Of Lust / Shake The Disease / Judas
A Question Of Lust / Home
Poison Heart
Where’s The Revolution
Wrong
Everything Counts
Stripped
Enjoy The Silence
Never Let Me Down Again
Somebody / Strangelove / Judas
Walking In My Shoes
Heroes /
I Feel You
Personal Jesus

Na tej nodze fani mieli okazję usłyszeć 6 wariacji setu. Z czego prym wiódł set nr 1:

 • Set 1: A Question Of Lust / Somebody [26] – pozostałe koncerty
 • Set 2: Shake The Disease / Strangelove [1] – Hannover 2
 • Set 3: A Question Of Lust / Strangelove [1] – Berlin
 • Set 4: Judas / Strangelove [1] – Bolonia
 • Set 5: Judas / Somebody [1] – Paryż
 • Set 6: A Question Of Lust / Judas [1] – Gelsenkirchen

Dla porządku trzeba odnotować, że Martin po koncercie w Bratysławie 2017.05.20 dokonał małej rotacji i od koncertu w Budapeszcie 2017.05.22 Home wykonywane jest jako drugie, a wcześniej publika słyszała kawałek w wersji pianinkowej….

Ostatnim zwrotem akcji na tej nodze było jednorazowe usunięcie z setu Heroes na drugim koncercie w Hannoverze 2017.06.22. Do tej pory nie wiadomo jakie były faktyczne powody tej zmiany, choć Dave pokazywał ze sceny, że gardło… <serio?>

Największym zaskoczeniem trasy, jeżeli chodzi o grane kawałki było wykonanie Strangelove po raz pierwszy od koncertu Salt Lake City 2009.08.05. Więcej w kolejnym wpisie…


Intro
Going Backwards
Barrel Of A Gun (frag. The Message)
A Pain That I’m Used To
Corrupt /
In Your Room
World In My Eyes
Cover Me
Somebody / Judas
Where’s The Revolution
/ Wrong
Everything Counts
Stripped
Enjoy The Silence
Never Let Me Down Again
Home
Walking In My Shoes
I Feel You
Personal Jesus

Mieliśmy również dwa występy ze skróconą setlistą zagrane na festiwalach. Set festiwalowy (razem z intro) liczył 18 kawałków, w porównaniu do standardowego setu ruchy były wręcz tektoniczne.

Martin zaśpiewał Somebody na zmianę z Judas, a Dave najpierw zaśpiewał Corrupt, po czym wywalił go ze swojego setu, a w zamian za to w drugiej części koncertu w Lisbonie pojawił się Wrong.

2. Po albumach

Wszystkich zagranych na tej nodze kawałków było 26, z czego mieliśmy jedno Intro, 6 numerów wykonanych przez Martina i 19 w wykonaniu Dave’a. Heroes zaliczam do Spirit razem z Intro. 21 w pełnej elektronice (w tym Intro), 5 plumkanych.

 • Construction Time Again – 1
 • Some Great Reward – 1
 • The Singles 81>85 – 1
 • Black Celebration – 2
 • Music For The Masses – 2
 • Violator – 3
 • Songs Of Faith And Devotion – 4
 • Ultra – 2
 • Playing The Angel – 1
 • Sounds Of The Universe – 2
 • Spirit – 7

Plasuje to setlistę A.D. 2017 gdzieś pomiędzy The Singles Tour 86>98 [22 kawałki], a Exciter Tour [29 kawałków]. Pamiętajmy jednak, że przed nami jeszcze 4 części trasy. Przy planowanych ok. 150 koncertach powinniśmy się spodziewać dalszych zmian.

3. Geografia

depeche MODE zawitało na tej trasie w Europie do 32 miast w 20 krajach. Najliczniej reprezentowane były:

 • Niemcy – 9
 • Włochy – 3
 • Francja – 3
 • Rosja – 2
 • Pozostałe kraje to łącznie 16 koncertów.

_
W kolejnym wpisie zajmę się szczegółowo setlistą kawałek po kawałku i pokuszę się o kilka porównań i zestawień.

3 komentarze do “Podsumowanie pierwszej części Global Spirit Tour (cz.1.)”

 1. Treściwy artykuł. Lubię czytac twoje posty. Czy wiadomo kiedy ukaże się maxisingiel GOING BACKWARDS?

   1. Na płycie Delta Machinę ukazały się trzy single i co za tym idzie maxisingiel. Going Backwards jest już jakiś czas na liście przebojów i o maxisinglach nic nie słychać.

Leave a Reply